Tego typu paliwa posiadają jedną zaletę…

Niesłychanie dużo opowiada się w ostatnim czasie o paliwach ekologicznych a także odnawialnych źródłach energii, będących alternatywami dla tych zwyczajnych. Jest przy tym bardzo dużo zalet i wad. Bardzo często przeszkodą jest zbyt zaawansowana technologia, która na dodatek bardzo często jest droga i na dłuższy czas nie opłacalna. W takich dyskusjach zazwyczaj pojawia się tajemnicze zagadnienie – biomasa. Co to takiego?

Najogólniej rzecz ujmując, to taki rodzaj paliwa ekologicznego wytwarzanego z organicznych produktów. Jest to obecnie najstarsze oraz najszerzej rozpowszechnione odnawialne źródło energii na całym świecie. Do jej produkcji wykorzystuje się zasadniczo wszystko. Od wszelkich odpadów z gospodarstwa rolnego, jak na przykład kompost, po specjalnie do tego celu sadzone rośliny. Przyjmuje zwykle 3 formy – : stała, ciekła lub gazowa. Stała to przykładowo brykiety ,które używane są do palenia, które zrobione są z wszelkich odpadków przy obróbce drewna, gazowa zaś przyjmuje formę metanu albo dwutlenku węgla. Ostatnia ma natomiast postać przede wszystkim alkoholi lub biodiesela produkowanego z oleistych roślin.

Tego typu paliwa posiadają jedną zaletę – są całkowicie bezpieczne dla naszego środowiska. Tak pod kątem użytkowania, jak i wytwarzania. Prócz tego mamy jeszcze jeden dodatkowy bonus w postaci mądrego gospodarowania odpadami. Wytwarzamy ich znacznie mniej.

Autor: Dariusz Maciński