Istotne jest też to, że biomasa jest ogólnodostępna.

Biomasa to temat, który jakiś czas temu budził spore kontrowersje. Współcześnie związane z nim emocje już trochę opadły, ale należy trochę bliżej przypatrzeć się tej sprawie. A kto wie, może to rzeczywiście pieśń przyszłości? Przecież nigdy nic nie wiadomo, bo różnorakie sytuacje się przytrafiają i niczego tak na dobrą sprawę nie możemy wykluczyć.

Biomasa, jak powszechnie wiadomo, jest wykorzystywana do celów energetycznych. Drewno o nieco niższej jakości lub odpadowe drewno, oleje roślinne i zwierzęce, specjalnie hodowane wodorosty, osady ściekowe, odchody zwierzęce, słoma oraz makuchy, róża wielokwiatowa, topinambur, wierzba wiciowa bądź też niektóre wieloletnie trawy to częstokroć stosowane surowce do tworzenia biomasy.

A teraz słów kilka dotyczących zalet oraz wad takiej biomasy. Oczywiście jej ogromną zaletą jest to, że jest powszechnie dostępna, a spalanie jej jest uważane za zdecydowanie korzystniejsze dla naturalnego środowiska aniżeli spalanie ropy czy węgla, ponieważ kompozycja szkodliwych pierwiastków w biomasie jest znacznie niższa niż w spalanym węglu. Ważne jest również to, że biomasa jest ogólnodostępna. Niemniej jednak są także oraz wady tegoż paliwa. Posiada ono niewielką gęstość i dlatego to poważne utrudnienie w transporcie, jak i w przechowywaniu.

Nie do odparcia jest też stwierdzenie, że biomasa posiada zdecydowanie mniejszą wartość energetyczną niż kopalne paliwa.

Każdy więc jest w stanie sam wyrobić sobie własne zdanie jeśli chodzi o ten temat.

Autor: Dariusz Maciński